diyarce l

KARPUZUN HİKAYESİ

Diyarbakır Açık Ceza İnfaz Kurumu 20/06/2013 tarihinde Diyarbakır D Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumundan ayrılarak müstakil bir açık ceza infaz kurumuna dönüştürülmesi ile hükümlülerin iyileştirilmesi ve tekrar topluma kazandırılmaları kapsamında öncelikle eğitim-öğretime, kültürel-sportif faaliyetlere ağırlık verilmiş, işyurdu atölyelerinin açılması ile hükümlülere çalışma imkanı ve istihdam sağlanmıştır. Tarım İş Kolu da açılan işyurdu faaliyetlerimizden olup ekimi yapılan ürünlerimizden olun Karpuzun yetişme safhaları resmedilmiştir.

Karpuzun Özellikleri:

Kanı temizler, böbreklerdeki kum ve taşların atılmasını sağlar: Çünkü içerdiği sıvı oranı nedeniyle karpuz, idrarı büyük oranda artırır.
Kolları toprak yüzeyinde 3-4 m kadar uzayabilir. Susuz tarım şartlarında kökler oldukça derine inse de sulu tarım şartlarında saçak kökler daha çok 40-50 cm derinlikte yoğunlaşır. İri top şeklindeki meyveleri ise tatlı ve suludur.
Karpuzun %88'i sudur. Ayrıca en yağlı meyve karpuzdur.

İklim İsteği:

Karpuz, sıcak ve ılıman iklimde yetişir. Soğuklardan çok etkilendiği için yetişme devresinde don tehlikesi olmamalıdır. Tohum ekiminde toprak sıcaklığı 12 °C’nin üzerinde olmalıdır. Nem oranı fazla olan yerlerde hastalıklar görülebilir.

Besin Değerleri:

100 gr. dilimlenmiş karpuzun besin değerleri şöyle sıralanabilir: 26 kalori; 0,5 gr. protein; 0,3 gr. lif; 0 kolesterol; 10 mgr. fosfor; 7 mgr. kalsiyum; 8,5 mgr. demir; 320 mgr. potasyum: 590 IU A vitamini ve 180 mgr. C vitamini.

 

 

FİDE

FİDE

İLK MEYVE

İLK MEYVE

KÜÇÜK

ORTA

ORTA

BÜYÜK

YETİŞKİN

YETİŞKİN

 

 

TARLA

TARLA

 

 

 

 

 

 

 

 

Diyarbakır Açık Ceza İnfaz Kurumu Resmi Web Sitesi © 2014 Tüm Hakları Saklıdır.
[Son Güncellenme Tarihi - 15.02.2018 ] - Webmaster
Bu Sitede Yayınlanan Tüm İçerikler, İzinsiz Kaynak Gösterilemez ve Yayınlanamaz.